WhatsApp
Bizi Arayın

Doç.Dr. Mustafa Acar

mustafa acar
mustafa acar

Kırışıklık Önleyici Nedir?

Clostridium Botolinum adı verilen toksindir. Bu toksin, kırışıklıkları gidermek, yüzü gençleştirmek ve estetik amaçlar için mimik kaslarına uygulanır. Botolinum toksini nörotoksik etkilidir. Yani sinir ile kas arasındaki etkileşimi bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını sınırlandırır veya engeller. Bilinçli ya da gün içinde fark etmeden yapılan mimikleri yumuşatarak kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer. Doğal kırışıklık önleyici uygulamalarını ve hastaları memnun edecek en iyi sonuçları elde edebilmek için hastaların beklentileri ve sorunları dinlendikten sonra, işlemi yapan doktor tarafından en uygun doz belirlenerek kırışıklık önleyici uygulaması gerçekleşir.

Kırışıklık önleyici işlemleri uzun zamandır yapılmakta olup bugüne kadar ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Fakat uygun olmayan doz ve yanlış uygulamalarla istenmeyen sonuçlar elde edilebileceği için uzman doktorlar tarafından orjinal marka ve dozajlar kullanılarak yapılmalıdır.

 

Kırışıklık Önleyici Uygulama Alanları Nelerdir?

Botulinum toksin uygulamaları; yüz bölgesindeki kırışıklıkların açılması, diş sıkma sorunlarının masseter kas üzerine yapılarak giderilmesi, aşırı terleme problemini çözebilmek amacıyla el içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerine uygulanır.

 

Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

 • Kaz ayaklarına,
 • Kaş arasındaki çizgilere,
 • Burun yan duvarındaki çizgilere,
 • Dudak üzerindeki ince çizgilere,
 • Ağız çevresindeki kırışıklıklara ve
 • Boyun bölgesindeki kırışıklıklara uygulanarak etkin sonuçlar alınır.
 •  

Kırışıklık Önleyici Ne Kadar Süre Etkilidir?

Etkisi 4 – 7 gün sonra başlar ve ortalama 4 ay kadar devam eder. Kişiden kişiye farklılık gösterebildiği için bu etki 2 aya kadar düşedebilir, 6 ve daha fazla ay da sürebilir. Kaşların fazla veya yetersiz kalkması gibi durumlarda ise hastanın istekleri ve beklentileri yönünde ek dozlar uygulanabilir.

 

Kırışıklık Önleyici Uygulaması Kimlere Yapılır?

18 yaşının üzerinde olan, yüzünde oluşan çizgilerden rahatsız olan ve bunların derinleşmesini önlemek ve yaşlanma hızını azaltmak isteyen kişiler kırışıklık önleyici yaptırabilir. Ek olarak migren ve terleme sorunu yaşayan hastalara da bu işlem yapılmaktadır. Fakat gebelere, emzirenlere, kanser tedavisi görenlere, işlem yapılacak yerlerde açık yara ve benzeri durumları olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere kırışıklık önleyici uygulaması yapılmamaktadır.

 

Kırışıklık Önleyici Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yüzde hafif bir kızarıklık ve noktasal şişlikler olduğu taktirde en fazla 24 saat içinde geçmektedir.
 • İşlem sonrası öne eğilmeyi gerektirecek aktivitelerden sakınmak önemlidir.
 • İlk 24 saat hamam, sauna, sıcak su teması gerektiren aktivitelerden ve kuaförden (fön, saç kurutma makinesi) uzak durulmalıdır.
 • Uygulamadan sonra ilk 3-4 saat bölgeye masaj yapılmamalıdır.
ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

  Hızlı İletişim Formu