WhatsApp
Bizi Arayın

Doç.Dr. Mustafa Acar

mustafa acar
mustafa acar

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı

bademcik ve geniz eti

Geniz Eti Büyümesi Nedir?

Genellikle çocuklarda görülen geniz eti büyümesi (adenoid hipertrofisi); burun boşluğu ile ağız boşluğunun birleştiği yerde bulunan lenfoid dokunun normalden daha büyük hale gelmesidir. Bu büyüme neticesinde hava yolu daralır ve hava geçişi zorlaşır.

Hava yolunun daralması ve hava geçişinin zorlaşması sonucunda ağzı açık uyuma, uykuda salya akıntısı, horlama, uykuda solunum durması(uyku apnesi), huzursuz uyku, uykuda sürekli hareket etme, uykuda idrar kaçırma gibi belirtiler görülür. Bu çocuklar genellikle iyi beslenemezler bazılarında gelişme geriliği görülebilir. Geniz eti çocuklarda uyku verimini azalttığı için gün içi uyku hali yada dikkat eksikliği, okul başarısında azalma, konsantre olamama gibi sorunlara da yol açabilir.

Geniz eti büyümesi olan çocuklar sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Benzer şekilde sık hasta olan çocuklarda da geniz eti büyüyebilir. Bu çocuklarda bitmek bilmeyen bir geniz akıntısı vardır. Tedavi ile düzelmeyen geniz akıntısı görüldüğünde geniz eti büyümesi ile beraber alerjik durum da araştırılmalıdır.

Tedavide öncelikle ilaçlarla geniz akıntısı kesilip geniz eti küçültülmeye çalışılır. Ancak kesin tedavi cerrahi olarak geniz etinin alınmasıdır.


GENİZ ETİ AMELİYATI (ADENOİDEKTOMİ)

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Tercihen 3 yaş üzeri hastalara yapılır ancak uykuda solunum durması gibi bir durum varsa yaş sınırı aranmaz. Ameliyat yaklaşık 30 dakika sürer. Ameliyat sonrasında genellikle bir gece hastanede takip edilir. Taburcu olduktan sonra 3-4 gün yumuşak ve ılık gıdalarla beslenme önerilir. Sert ve sıcak gıdalar tavsiye edilmez.


Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Eğer geniz eti kronik burun tıkanıklığına neden olacak kadar büyük ise; geniz eti ameliyatı bu soruna kesin çözüm olabilir. Uzun süreli burun tıkanıklığı büyüme ve gelişmede geriliğe ve kalp-akciğer hastalıklarına neden olabilir.

Yüzün orta kısmının basık, ağzın sürekli açık, üst çenenin çıkık ve damak yapısının kubbeli olduğu durumlar; çocuklarda sürekli burun tıkanıklığının sonucunda oluşan ‘adenoid yüzü’ görüntüsüdür. Bu çocuklarda ağız ve diş yapısında da bozukluklar oluşur, çok fazla çürük gelişir. Bu durumda çocuklar, yatakta çok sık dönmekte, başlarını geriye atarak daha rahat nefes almaya çalışmaktadır ve sıklıkla ağızlarından salya akmaktadır. Bahsettiğimiz belirtilerin gözlemlendiği çocuklar Kulak Burun Boğaz doktorunun tanısıyla geniz eti ameliyatına yönlendirilirler.


Ayrıca geniz eti ameliyatı;

  • Kronik veya tekrarlayan geniz eti iltihabı
  • Kronik veya tekrarlayan Sinüzit
  • Kronik veya tekrarlayan Orta kulak iltihabı ya da orta kulakta sıvı birikimi
  • Kronik veya tekrarlayan alt solunum yolu enfeksiyonu
  • İlaç tedavisine rağmen kontrolünde zorlanılan astım ve solunum yolu alerjileri

gibi rahatsızlıklarda da başvurulan bir yöntemdir.

ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

    Hızlı İletişim Formu