WhatsApp
Bizi Arayın

Doç.Dr. Mustafa Acar

mustafa acar
mustafa acar

Kepçe Kulak Estetiği(OtoPlasti)

kepce kulak iz

OtoPlasti(Kepçe Kulak Estetiği) Nedir?

Kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) belirgin kulak problemi, genelde doğuştan gelen bir durumdur.Kulak kepçesi yani aurikulanın yeniden şekillendirilip daha doğal ve estetik hale getirilmesidir.

Kepçe kulak  doğuştan olduğundan küçük yaşlardan itibaren yaşıtları tarafından dalga geçme gibi psikolojik sorunlar oluşturmaktadır. İlerleyen yaşlarda sürekli kulağını saklama gibi defansif koruyucu hareketler ve davranışlara devam etmektedir.Bu durumun çözümü ameliyat yaparak dış kulak sisteminin olması gereken anatomik pozisyonuna getirilmesidir.


OtoPlasti(Kepçe Kulak Estetiği) Kimlere Yapılabilir?

Otoplasti kulak şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilir. Hastaları rahatsız eden kulak büyüklüğü ve kepçe olması (antiheliks yokluğu ya da zayıflığı ve kavum konka hipertrofisi ) gibi patolojiler çeşitli otoplasti teknikleri ile doğal ve hastayı memnun edici sonuçlar elde edilebilir. Özellikle okul öncesi çocuklarda ortalama 5 yaş en ideal zamandır. Okulda kepçe kulağın dalga konusu olması çocuk psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir.


OtoPlasti(Kepçe Kulak Estetiği) Ameliyatı Teknikleri Ve Takibi

Otoplasti ameliyatı tekniği genel anestezi altında yapılır. Ortalama ameliyat süresi 1-2 saat arasında değişir. Kulak arkasından yapılan bir insizyonla kulağa verilmek istenilen şekil bazı çeşitli teknikler ile yapılır. Vakanın durumuna göre gerekirse kıkırdak eksizyonu yapılır ve doğal estetik bir kulak elde edilmeye çalışılır.

Ameliyat sonrası kulak arkasındaki kesi sütür ile kapatılır. Kulak arkasında olduğu için hiç göze çarpmayan rahatsız etmeyen belli belirsiz bir iz olabilir.Ameliyat sırasında ve sonrası pansumanlarda herhangi bir enfeksiyona rastlanılmaz. Hasta için kullanılan dikişler uygun ve kaliteli olduğunda kulakta açılma tekrar  kepçeleşme ve şekil bozukluğu görülmez. Güzel kanama kontrolü ve iyi pansuman ve takip yapıldığında hematom(kan birikmesi) olmaz.

Ameliyat sonrası gün aşırı pansuman ve kontroller toplam 10 gün sürmektedir. Onuncu gün hastanın dikişlerini aldıktan sonra sadece gece elastik kafa bandajı ile uyuması önerilmesi dışında hasta günlük sosyal hayatına dönebilir.


OtoPlasti(Kepçe Kulak Estetiği) Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında ciddi ağrı şikayeti olmamakta, gerektiği durumlarda genellikle basit ağrı kesici ilaçlar yeterli olmaktadır.

Ameliyat sonunda işlem yapılan kulaklar üzerine uygulanan bandaj ilk hafta içinde ihtiyaca göre birkaç kez değiştirilmekte sonrasında çıkartılmaktadır. Ameliyat sırasında alınması gereken dikişler kullanıldıysa bunlar da birinci haftada yapılan kontrolde alınmaktadır.

Hastaların ilk iki hafta sürekli takiben ilk bir ay boyunca yatarken kulakları uygun pozisyonda tutacak şekilde bandaj ya da kafa bandı kullanılması önerilmektedir.

Ameliyat sonrası doku iyileşmesi genellikle iki ayda tamamlanmasına karşın özellikle kulağa dikişlerle şekil verilen ameliyatlarda kulak kepçesinin altı ay boyunca çekiştirme şeklindeki travmadan korunması gerekmektedir.

ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

    Hızlı İletişim Formu