WhatsApp
Bizi Arayın

Doç.Dr. Mustafa Acar

mustafa acar
mustafa acar

Ben Aldırma Ameliyatı

ben alımı

Ben Alımı Nedir?

Ben tedavisi, cilt üzerindeki benlerin cilt kanseri riski taşıması nedeniyle veya estetik olarak kişiyi rahatsız ettiğinde gerçekleştirilebilir. Ben tedavisi kapsamında ciltteki benleri almak için tercih edilebilecek farklı yöntemler vardır. Ben tedavisi kapsamında tercih edilecek yöntem hekim ve hastanın ortak kararı neticesinde belirlenir. Ameliyatsız ben tedavisi yöntemleri de mevcut olmakla birlikte bu kapsamda tercih edilebilecek tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ben aldırma ameliyatı
 • Lazer ile ben aldırma işlemi
 • Radyofrekans ile ben aldırma işlemi

Ben Nedir?

Ben, melanosit hücrelerinin bir araya gelmesi ile meydana gelen oluşumlardır. Vücudun pek çok yerinde benler meydana gelebilir. Melanosit ismindeki hücreler tarafından melanin maddesi üretilir. Melanin maddesi, vücudumuzda bulanan ve cilde rengini veren bir maddedir. Melanosit hücrelerin neden bir araya toplanıp benleri meydana getirdiği ise bilinmemektedir. Meydana gelen benler vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir.

Benler genel olarak rahatsız etmeyen bir durum olarak görülebilir. Kişinin özellikle el ve kol gibi uzuvlarında bulunan benler takılma gibi nedenlerle rahatsızlık riskine neden olabilir. Bununla birlikte tüm ben oluşumlarının zararsız olduğunu düşünmemek gerekir. Bazı benler kanser riski oluşturur. Bu nedenle simetrik olmayan, kısa süre önce koyulaşan veya hızlı büyüyen benler risk faktörü olarak değerlendirilmeli ve hemen bir plastik cerrahi doktoruna başvurulmalıdır.


Ben Aldırma Ameliyatı

Ben aldırma ameliyatı, lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahi operasyondur. Ben aldırma ameliyatı adımları şu şekildedir:

 • Hastaya öncelikle ameliyat sırasında acı ve ağrı hissi olmaması için lokal anestezi yapılmaktadır. Anestezi için küçük iğneler kullanılmakta ve benin hem çevresine hem de altına anestezi yapılmaktadır. Bu sayede hasta açısından konforlu bir ameliyat süreci sağlanmaktadır.
 • Anestezi etkisini gösterdikten sonra cerrahi operasyonla kesi açılmakta ve ben tam kat olarak alınmaktadır.
 • Ben ve deri altındaki yağ dokusu tamamen alındıktan sonra bölge dikiş ile kapatılmaktadır.

Ben aldırma ameliyatı yaklaşık olarak 25 – 30 dakika arasında gerçekleştirilen bir operasyondur. Başarılı bir ben aldırma ameliyatı sonrasında minimum seviyede iz kalmaktadır. Bu iz genellikle benin büyüklüğünden birkaç milimetre fazladır. Son olarak önemle belirtmek gerekir ki, kişinin beninde şüpheli bir durum görülmesi halinde patolojik inceleme yapılmaktadır.


İyi Huylu Benleri Nasıl Anlarız?

 • Doğuştan var olan veya sonradan çıkmış,
 • Deriden kabarık veya aynı seviyede,
 • Hafif kahve veya ten renginde,
 • Büyüme eğilimi göstermeyen benler iyi huylu benler olarak tanımlanır ve estetik kaygılar dışında alınması gerekmez. Toplumun hemen hepsinde gördüğünüz birbirine benzer benlerin hepsi iyi huyludurlar ve risk taşımazlar. Ancak yine de şüphe ettiğiniz benler için mutlaka bir doktora tercihen plastik cerrah veya dermatoloğa başvurabilirsiniz.

Kötü Huylu Benleri Nasıl Anlarız?

 • Aniden büyümeye başlayan,
 • Kısa sürede şekli bozulan,
 • Renginde değişiklik ve düzensizlikler gelişen,
 • Siyahlaşan, kabaran,
 • Üzerinde çatlama ve benzeri geçmeyen yaralar oluşan, 
 • Beraberinde kaşıntı, yanma ve kanama gibi şikayetler gelişen benleri olan kişilerin en yakın plastik cerrah veya dermatoloğa başvurması gerekir. 

Ben Alımı Sonrası İz Olur Mu?

Cerrahi ben aldırma işlemlerinin tamamında iz kalır. Burada izlerin yönü ve büyüklüğü önemlidir. Yüzümüzde görmediğimiz ince çizgiler vardır. Bu çizgiler yaşlandıkça kırışıklıklara dönüşür. Eğer bir yaralanma veya cerrahi ben alım işlemi bu çizgilere paralel olarak gerçekleştirilirse kalacak olan izler belirsiz bir hal alacaktır. Bu çizgilere dik veya açılı olursa izlerin belirginlikleri fazla olur.


Ben Aldırırken Acı Hissedilir Mi?

Operasyondan önce lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez. Lazer destekli uygulamalar ile benin alınması durumunda ise tedavi öncesi benin bulunduğu bölgeye uyuşturucu bir krem uygulanır.


Ben Alımı Sonrası Risk Olur Mu?

Ben aldırma oldukça güvenli bir işlemdir. Bazen, işlem sırasında hafif kanama olabilir, ancak kolayca durdurulabilir. Benin alındığı bölgede birkaç gün içinde kaybolacak hafif bir kızarıklık ya da kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon görünme riski yok denecek kadar azdır.

ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

  Hızlı İletişim Formu