WhatsApp
Bizi Arayın

ACAR

mustafa acar
mustafa acar

Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı

Burun kıkırdağı eğriliği

(Septum Deviasyonu) Burun Kıkırdağı Eğriliği Ameliyatı

Burun boşluklarını birbirinden ayıran arkada kemik, önde kıkırdaktan oluşan septum adı verilen perde gibi bir yapı vardır. Bu yapının orta hattan kayması sağa yada sola sapmasına septum deviasyonu denir.

Septum deviasyonu olan kişilerde en sık burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alma, horlama, baş ağrısı, gece ağzı açık uyuma gibi belirtiler görülür.

Tedavisi cerrahi operasyondur(septoplasti). Genel anestezi ya da isteğe bağlı olarak lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık olarak 20-40 dk sürer ve çoğunlukla kısa süre hastanede yatmak yeterlidir. Buruna ameliyat sonunda tampon koyulur. Bu tamponlar iki gün burunda kalır sonra çekilir.

Basit Septoplasti ameliyatlarında yüz şişmesi, göz etrafında morluk ya da dışarıdan kesi izi gibi belirtilere çoğu zaman rastlanmaz. Septum deviasyonu ameliyatında basit bir kesi ile septuma ulaşılır, eğrilikler düzeltilir, gerekli durumlarda kemik çıkıntılar törpülenir ya da çıkarılır. Burunun dış çatısıyla ilgili bir müdahale yapılmayacağı için şişme, morluk gibi şikayetler de olmaz.

ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

    Hızlı İletişim Formu