Uyku Testi

Uyku Testi Nedir?

Yaşam süresinin üçte birini oluşturan uyku, yeterli ve düzenli olmadığı durumda birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Kişide uyku bozuklukları, obezite, hipertansiyon, diyabet, kalp krizi veya inme gibi çeşitli ciddi sağlık sorunları görülebilir. Uyku testi yani polisomnografi, uyku sırasında kişinin farkında olmadan horlama, uykuda nefes durması, uykuda periyodik bacak hareketleri, uykuda yeme bozukluğu, uykuda epilepsi nöbetleri, uykuda diş sıkma gibi birçok sorunun belirlenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca evde de yapılabilen (poligrafi) uyku testinin sonucunda daha net teşhis konulabilir.

Polisomnografi (uyku testi), uykunun kalitesini belirlemek ve uyku bozukluğunun nedenini bulmak için tüm gece boyunca cihazlar yardımıyla kayıt yapılarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu kayıtlar sonucu, özellikle beyin dalgaları, uykunun derinliği, solunumun ritmi ile derinliği, horlama sıklığı ve düzeyi, solunum durması ve süresi, kandaki oksijen düzeyi, vücut hareketleri ve değişen yatma pozisyonu ile kalp ritmi ölçülür.

Uyku Testi Sırasında Hangi Değerler Ölçülür?

 • Beyin dalgaları (EEG)
 • Solunum yollarındaki hava akışı
 • Uykuda solunum durması ve oranı
 • Kan oksijen düzeyleri
 • Göz hareketleri
 • EKG (kalp grafisi)
 • Vücut pozisyonu
 • Kasların elektriksel aktivitesi

Uyku Testinin Amacı Nedir?

Polisomnografi uyku bozukluklarının teşhisi ve değerlendirilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Bu hastalık yüksek sesle horlama ve gece nefes alamama, tıkanma ile seyreder. Gündüzleri kişinin aşırı uykulu olmasına ve uyuklamasına sebep olabilir.Uyku testi (polisomnografi) ile değerlendirilen diğer hastalıklar Narkolepsi, katapleksi (geçici, insanda korku, öfke, ya da sürpriz gibi  duygusallık anlarında, kas tonusunun  kaybı ile düşme sendeleme olduğu yere yığılma hali), uykuda ani saldırılar, felç veya halüsinasyonlardır.Uyku testi (Polisomnografi) genellikle kişinin uykuda kabuslar görmesi ve yatak ıslatması,  konuşması, uyurgezerlik gibi  parasomnileri (uyku sırasında anormal davranışları veya hareketleri), değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca, uykunun  içinde olan nöbetleri algılamak veya değerlendirmek için kullanılır. Bu durumların hasta ve ailesinin farketmesi pek mümkün değildir.

Uyku Testi Nerelerde Yapılır?

Uyku Merkezinde Test Yapılması:

Uyku testlerinin en sık görülen çeşidi, bir özel uyku merkezinde yapılanıdır. Sizden yatmadan yaklaşık 2 saat önce gelmeniz istenir. Normal uyku testi genellikle gece boyunca yapılır. Çenenize, saçlı deri ve göz kapaklarınızın dış kenarına elektrotlar yerleştirir. Uyurken bunlar yerinde kalmalıdır. Uyanık (gözleriniz kapalıyken) ve uyku sırasında ise elektrotlardan gelen sinyaller kaydedilir. Kalp hızı ve solunum kaydetmek için monitörler göğüse eklenir.  Solunum durdurması ve sayısı ölçülür. Gece oksijenlenme miktarı, yüzeysel ve derin uyku dönemleri, derinliği, horlama ve diğer pek çok parametre ölçümü yapılır.

Evde Testin Yapılması:

Bir uyku merkezi yerine evde test yapılabilir. Taşınabilir uyku cihazları uyku apnesi teşhisine yardımcı olmak için kullanılabilir.  Eğitimli bir teknisyen cihazı kurmak için evinize gelir. Sabah kayıt tamamlandıktan sonra cihaz bağlantıları sökülür ve merkezde analizleri yapılır.

Uyku Testine Nasıl Hazırlanılır?

Herhangi bir uyku ilacı almayınız ve test öncesi alkol veya kafeinli içecekler içmeyiniz.

Uyku Testi Neden Yapılır?

Uyku bozuklukları da dahil olmak üzere, tıkayıcı uyku hastalığı ( obstrüktif uyku apnesi )genellikle aşağıdaki şüpheli belirtiler varsa

 • Gündüz uykululuk hali  (gündüz uykuya dalma)
 • Gürültülü horlama
 • Uykuda nefesin durması veya kesilmesi  
 • Huzursuz uyku

Polisomnografide teşhis için yapılan diğer uyku bozuklukları şunlardır:

 • Narkolepsi
 • Periyodik bacak hareketleri bozukluğu; huzursuz bacak sendromu (genellikle uyku sırasında bacaklarda hareket)
 • REM davranış bozukluğu 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

TurkishEnglishGermanRussian
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?