WhatsApp
Bizi Arayın

Doç.Dr. Mustafa Acar

mustafa acar
mustafa acar

Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

  • Göz altında bulunan deri altı yağ destek dokusunun az olması durumunda derinin altındaki kas yapısı ve damar yapıları yüzeyde daha belirgin görülmeye başlar. Bu da göz altı morluklarının ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biridir.
  • Genetik özellikler de göz çevresindeki kılcal damarların daha belirgin olmasına neden olmaktadır.
  • Fiziksel yorgunluklar, stres, ve gebelik gibi nedenler de bu damarların genişlemesine ve kanın burada birikerek damar dışındaki dokulara çıkarak morluk görünümüne yol açar.

Yukarıda bahsedilen sebeplerden oluşabilecek sorunların çözümlenmesinde göz altı ışık dolgusu işlemi yapılmaktadır. Yüzün zindelik ve sağlık bölgesi olan göz altlarının genel sorunlarının azaltılmasında, torbalanmaların ve çukurlaşmaların yok edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Göz altı dolgusu ya da göz altı ışık dolgusu diye tanımlanan bu işlem, lokal anestezik kremlerle 20-30 dakika bekledikten sonra uygulanır. Gözaltı ışık dolgusu keskin olmayan bir kanül ile enjekte edildikten sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. Ağrı ve acıdan ziyade işlem sırasında uygulanan bölgede sadece ufak bir baskı hissedilebilir.

Göz Altı Işık Dolgusunun Yan Etkisi Var Mıdır?

Günümüzde tüm göz altı dolgu uygulamaları keskin olmayan, künt kanüllerle gerçekleştirildiği için göz altı dolgusunun göze hiçbir zararı yoktur. Ancak gözaltı torbalanmalarının cerrahi olarak ele alınması gereken vakalarda, hamilelerde ve kişinin göz çevresinde iltihap ya da açık yara söz konusuysa uygulanması önerilmemektedir. 

Göz Altı Işık Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Bir hafta boyunca göz altına baskı uygulanmamalı
  • Masaj ve ovalama hareketlerinden ilk 3-4 gün kaçınılmalı
  • Hamam sauna, solaryum gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.

Bu ilk bir haftalık süre içinde göz altında fazladan şişlik ya da sertlik olma durumu normaldir, endişe edilmemeli. Bir haftadan sonra sertlik hissi geçer ve göz altı dolgusu yapılmamış gibi gelir. Kontrollerde yetersiz olduğu düşünülürse ek dozlar uygulanarak istenilen ve beklenilen sonuca ulaşılabilir.

ADRES

Hoşnudiye, Cassaba Modern, D:B Blok No:201, 26100 Tepebaşı/Eskişehir

TELEFON

0 222 220 40 40

    Hızlı İletişim Formu